V prvním kole přijímacího řízení na střední školy pro příští školní rok podala naprostá většina uchazečů (cca 121 000) svoji přihlášku elektronicky, přibližně 14 000 uchazečů podalo přihlášku hybridně a pouze kolem 25 000 zvolilo papírovou formu.
V prvním kole přijímacího řízení převažoval u uchazečů o denní formu vzdělávání zájem o maturitní obory, které si na první místo napsalo cca 95 tisíc uchazečů z posledních ročníků základních škol, zatímco nematuritní obor zvolilo jako první prioritu kolem 33 tisíc uchazečů. Z maturitních oborů, kam nastupují žáci po splnění povinné školní docházky, si pak čtyřletá gymnázia na první místo v přihlášce napsalo přibližně 19 tisíc uchazečů, necelých 7 tisíc lycea a téměř 69 tisíc ostatní maturitní obory.
Z hlediska nabízených kapacit lze z počtu přihlášek podaných v prvním kole odhadovat převis poptávky u čtyřletých gymnázií, kde se ukazuje rozdíl mezi počtem uchazečů, pro něž je gymnázium první volbou, a celkovým počtem míst na těchto gymnáziích v rozsahu zhruba 2 900 míst. Nejvíce v souladu s kapacitami škol jsou požadavky uchazečů usilujících o přijetí na ostatní obory maturitního studia, tj. na lycea a odborné střední školy s maturitou.
Zvláštní kategorii tvoří víceletá gymnázia, kam se ale hlásí uchazeči už z 5. a 7. ročníků základních škol. Z víceletých gymnázií je větší zájem o osmiletá, kam si v prvním kole podalo přihlášku téměř 20 tisíc uchazečů, z nichž může být z hlediska celkových kapacit úspěšná zhruba polovina. Na šestileté gymnázium se hlásí zhruba 8 tisíc uchazečů a k dispozici je necelých 2,5 tisíce míst.
U všech typů škol a oborů jsou z dostupných dat patrné velké regionální rozdíly jak v nabízených kapacitách, tak v zájmu ze strany uchazečů. MŠMT proto ve spolupráci s Českou školní inspekcí připravilo vizuální prezentaci nejdůležitějších a aktuálně dostupných dat dotýkajících se problematiky přijímacího řízení. Vizualizace jsou zpracovány jak pro úroveň jednotlivých škol, tak i z pohledu územních celků, což může pomoct zřizovatelům pro budoucí plánovaní kapacit.
Prezentaci najdete ZDE
Nejčastější otázky a odpovědi k jednotné přijímací zkoušce
Přinášíme Vám odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se na CZVV obracíte ohledně konání a samotného průběhu jednotné přijímací zkoušky.
... víceTAU: Cvičné testy k přijímacím zkouškám na střední školy jsou kompletní.
Webová stránka TAU (Trénuj a uč se) nyní nabízí kompletní sadu cvičných testů k přijímacím zkouškám na střední školy, které jsou dostupné zdarma. Zájemci mohou využít také plnou verzi stránek v ukrajinském jazyce. Připravte se snadno a efektivně!
... víceInformace k přijímacímu řízení do středního vzdělávání uchazečů o obory s talentovou zkouškou ve školním roce 2024/2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo informace k přijímacímu řízení oborů s talentovou zkouškou pro školní rok 2024/2025
... víceTermíny konání jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2024/2025
Nejnovější informace o termínech JPZ pro školní rok 2024/2025
... více