Jednotná přijímací zkouška 2022
Základní informace o jednotné přijímací zkoušce
Jednotná přijímací zkouška byla ve školním roce 2021/2022 povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů s výjimkou oborů s talentovou zkouškou (kromě oboru Gymnázium se sportovní přípravou) a oborů zkráceného studia podle § 85 školského zákona.
Informace k celkové podobě přijímacího řízení naleznete v dokumentu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
- Informace MŠMT k podobě přijímacího řízení ve školním roce 2021/2022 [PDF, 388 kB]
- Metodické komentáře MŠMT k zákonu č. 67/2022 Sb. (Lex Ukrajina) [PDF, 583 kB]
- Právní předpisy
Dokdy bylo nutné podat přihlášku
Uchazeč o vzdělávání v oboru s maturitní zkouškou mohl pro 1. kolo přijímacího řízení podat přihlášku až na dvě střední školy nebo dva maturitní obory (případně odborná zaměření téhož oboru podle školního vzdělávacího programu) v rámci jedné střední školy. Kromě dvou výše zmíněných přihlášek mohl uchazeč v prvním kole přijímacího řízení podat navíc až dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Teoreticky tak mohl v prvním kole podat dohromady až 4 přihlášky (jednotnou přijímací zkoušku však přesto může konat maximálně dvakrát).
Termíny pro podání přihlášky
- do 30. listopadu 2021 pro obory vzdělání s talentovou zkouškou (přihláška s modrým podtiskem)
- do 1. března 2022 pro obory vzdělání bez talentové zkoušky (přihlášky s růžovým, zeleným a hnědým podtiskem)
Kdy se jednotná přijímací zkouška konala
Jednotná přijímací zkouška se konala v termínech stanovených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Didaktické testy z českého jazyka a literatury a z matematiky se ve školním roce 2021/2022 uskutečnily v polovině dubna, náhradní termíny pak v první polovině května.
OBOR VZDĚLÁNÍ | 1. ŘÁDNÝ TERMÍN | 2. ŘÁDNÝ TERMÍN | 1. NÁHRADNÍ TERMÍN | 2. NÁHRADNÍ TERMÍN |
Čtyřleté obory a obory nástavbového studia | 12. dubna 2022 | 13. dubna 2022 | 10. května 2022 | 11. května 2022 |
Obory šestiletých a osmiletých gymnázií | 19. dubna 2022 | 20. dubna 2022 |
- Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se stanoví termíny konání jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2021/2022 [PDF, 240 kB]
- Časový rozvrh konání didaktických testů jednotné přijímací zkoušky [PDF, 277 kB]
Pokud uchazeči podali dvě přihlášky do oborů s jednotnou přijímací zkouškou, mohli testy konat ve dvou termínech, a to v 1. termínu ve škole, kterou uvedli na přihlášce na prvním místě, a v 2. termínu ve škole, kterou uvedli na přihlášce jako druhou v pořadí (pořadí škol tedy neznamená preferenci zájmu o danou školu, ale pouze termín konání zkoušky). Pokud uchazeč podal pouze jednu přihlášku do oboru, ve kterém se jednotná přijímací zkouška konala, mohl jednotnou přijímací zkoušku konat pouze jednou.
V případě, že se uchazeč přihlásil do 30. listopadu 2021 do oboru/oborů Gymnázium se sportovní přípravou (na přihlášce s modrým podtiskem), a do 1. března 2022 podal další přihlášku/přihlášky do oboru/oborů s jednotnou přijímací zkouškou, konal jednotnou přijímací zkoušku ve škole/školách, kde se hlásil do oboru Gymnázium se sportovní přípravou. Toto pravidlo platilo i v případě, kdy uchazeč na sportovním gymnáziu nevykonal úspěšně talentovou zkoušku.
Podání omluvy
Pakliže se uchazeči nemohli v řádném termínu dostavit ke konání testů (např. z důvodu nemoci apod.), měli možnost se omluvit řediteli střední školy. Pokud ředitel školy omluvu uznal, uchazeči mohli konat zkoušku v náhradním termínu.
Jednotné testy
Jednotná přijímací zkouška se skládala ze dvou písemných testů: z českého jazyka a literatury a z matematiky. Varianty testů byly různé pro čtyřleté obory vzdělání (včetně oborů nástavbového studia), pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia. Maximální možný počet dosažených bodů v testech z matematiky i českého jazyka a literatury byl 50 bodů. Minimální hranice úspěšnosti nebyla centrálně stanovena, školy si však mohly minimální hranici stanovit samy v rámci kritérií pro přijetí.
Specifikace požadavků
Testy neobsahovaly nic nad rámec Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání pro jednotlivé ročníky vzdělávání. K jejich úspěšnému absolvování proto stačilo dobré zvládnutí učiva základní školy. Specifikace požadavků k jednotlivým testům jsou k dispozici v sekci Specifikace požadavků.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ve spolupráci s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání a Národním pedagogickým institutem ČR, přizpůsobilo s ohledem na distanční způsob vzdělávání v loňském školním roce Specifikace požadavků pro školní rok 2021/2022. Úpravou Specifikací nedošlo v žádné z oblastí k nárůstu a rozšíření požadavků. Revize představovala redukci požadavků a zlepšovala jejich konkretizaci. Na základě úprav Specifikace požadavků pro zkoušku z matematiky byl v testovém sešitě didaktického testu z matematiky pro čtyřleté obory vzdělání (a obory nástavbového studia) uveden text, který obsahoval druhé mocniny čísel 11–20, přibližnou hodnotu čísla π, vzorce pro rozklad kvadratických mnohočlenů na součin a vzorce pro obvod a obsah kruhu. Celkový přehled přijatých změn je k dispozici v doprovodných dokumentech ke Specifikacím.
Časový limit a povolené pomůcky
Časový limit pro test z českého jazyka a literatury byl 60 minut, na test z matematiky bylo vyhrazeno 70 minut. Povolenými pomůckami při konání testů byla pouze modře či černě píšící propisovací tužka (nelze používat gumovací pera či fixky), u matematiky navíc obyčejná tužka a rýsovací potřeby. U zkoušky bylo zakázané používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačku či matematicko-fyzikální tabulky.
DIDAKTICKÝ TEST | VYMEZENÝ ČAS | POVOLENÉ POMŮCKY |
Český jazyk a literatura | 60 minut | Modře či černě píšící propisovací tužka |
Matematika | 70 minut | Modře či černě píšící propisovací tužka, obyčejná tužka a rýsovací potřeby |
Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří odevzdali společně s přihláškou doporučení školského poradenského zařízení, měli časový limit pro konání testů prodloužen v souladu s informacemi uvedenými v doporučení. Více informací ke standardním úpravám podmínek zkoušky naleznete v sekci Úpravy podmínek přijímacího řízení.
Hodnocení zkoušky
Pokud se jednotná přijímací zkouška v daném oboru vzdělání konala, byla pouze jednou z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání školy tradičně zohledňují i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů, umístění na různých soutěžích a olympiádách apod. V souladu s § 1 odst. 7 vyhlášky č. 353/2016 Sb. však střední školy nemohly v přijímacím řízení hodnotit hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020.
Hodnocení jednotné přijímací zkoušky se na celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení podílelo nejméně 60 %; v případě přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %. Škola do výsledku přijímacího řízení zohledňovala vždy pouze lepší výsledek testu z příslušného předmětu. Uchazečům, kteří požádali o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, se do celkového výsledku přijímacího řízení kromě školních kritérií započítává pouze lepší výsledek v testu z matematiky.
Centrum zpřístupnilo řediteli školy hodnocení uchazečů v jednotné přijímací zkoušce 28. dubna 2022. Ředitel školy ukončil hodnocení přijímacího řízení a zveřejnil seznam přijatých uchazečů nejpozději do 2 pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení uchazečů Centrem.
Informace pro uchazeče, kterým byla poskytnuta ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny
Pro první kolo přijímacího řízení na střední školy bylo možné podat nejvýše 2 přihlášky. Přihlášky se podávaly na tiskopisech, které byly dostupné na webu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo přímo na webu prijimacky.cermat.cz. Přihlášku bylo potřeba odevzdat na zvolených středních školách, přičemž bylo možné ji podat osobně v budově školy nebo zaslat na adresu školy.
Podání přihlášky
Termín pro podání přihlášky do oboru středního vzdělání s maturitní zkouškou byl 5. dubna 2022.
Pokud uchazeč při podání přihlášky požádal o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, jednotnou přijímací zkoušku konal pouze z matematiky. Místo zkoušky z českého jazyka konal pohovor, který prověřil jeho schopnost studovat daný obor vzdělání. Test z matematiky mohli uchazeči konat podle svého výběru v českém, anglickém nebo ukrajinském jazyce.
Úprava jednotné přijímací zkoušky
Uchazeči, kterým byla poskytnuta ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny a kteří požádali o prominutí zkoušky z českého jazyka, konali v rámci jednotné přijímací zkoušky pouze didaktický test z matematiky. Časový limit na vykonání zkoušky byl v takovém případě automaticky navýšen o 25 % na 90 minut.
Uchazečům, kteří požádali o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, se do celkového výsledku přijímacího řízení započítával pouze výsledek v testu z matematiky. Místo zkoušky z českého jazyka uchazeč koná pohovor, který prověří jeho schopnost studovat daný obor vzdělání.
Information in English
- Submission of application and the rules of the state entrance examination [PDF, 139 kB]
- Procedure for the mathematics examination [PDF, 124 kB]
Iнформація українською мовою
- МОДЕЛЬ ДЕРЖАВНОГО ВСТУПНОГО ІСПИТУ [PDF, 137 kB]
- ЯК БУДЕ ПРОХОДИТИ ІСПИТ З МАТЕМАТИКИ [PDF, 116 kB]
Zdroje informací
- webové stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
- webový portál edu.cz
- facebookový profil Jednotné přijímačky
- informační linka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání